Jak wybrać dobrego laptopa?

Jak wybrać dobrego laptopa?

Artykuł Miesiąca Prasówki

Laptopy to niezwykle popularne urządzenia, bez których większość z nas obecnie nie wyobraża sobie życia. Potrzebujemy ich zarówno w podróży, by umilić sobie czas oglądaniem filmu, niezbędny jest on nam w pracy, szczególnie gdy obecnie musimy w większości pracować z domu, a także do gier i rozrywki. Nie da się ukryć, że polski rynek laptopów jest naprawdę bardzo bogaty i oferowane są sprzęty różniące się od siebie nie tylko designem, ale przede wszystkim parametrami technicznymi. Sprawdź więc, jakiego laptopa wybrać, tak by poradził sobie szybko i sprawnie z codziennymi czynnościami.

Rozdzielczość ekranu

To pierwszy z parametrów, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa. Rozdzielczość ekranu stanowi dla nas informację odnośnie tego, jaka ilość pikseli zmieści się na ekranie laptopa. Jak łatwo się domyślić, im większa rozdzielczość, tym lepszej jakości będzie obraz, przedstawi on więcej detali i szczegółów, a przede wszystkim będzie on wyraźniejszy. Duży wpływ ma to również na sam komfort pracy z urządzeniem, gdyż zależy od tego przestrzeń robocza jaką możemy wykorzystać. Wyróżniamy następujące typy rozdzielczości:

  • 4K- czyli 3840x2160p- jest to jedna z najwyższych rozdzielczości jaka może być obecnie zastosowana w laptopach. Cechuje ją najwyższa z możliwych jakości obrazu, a także wyjątkowo dokładne odwzorowanie detali. Tego typu rozdzielczość idealnie sprawdzi się podczas edycji grafiki, a także samego grania i oglądania filmów.
  • Full HP- czyli 1920x1080p- jest to jedna z rozdzielczości, którą obecnie możemy najczęściej spotkać. Jest to jakość, która zagwarantuje na, niezwykle wysoką jakość, a także szczegółowość obrazu. Dodatkowo jest to także całkiem spora przestrzeń robocza, która świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku pracy jak i rozrywki.
  • HD- czyli 1366x768p- to rozwiązanie stosowane w nieco tańszych laptopach. Okazuje się jednak, że jest ono w pełni wystarczające by przeglądać Internet, czy bez problemu obsługiwać różne aplikacje biurowe.
  • HD+- czyli 1600x900p- jest to rozwiązanie stosowane w laptopach uniwersalnych, czyli takich, których przekątna ekranu wynosi około 17,3 cala. Zapewni ona dobrej jakości obraz, co sprawdzi się podczas oglądania filmów, a także grania w proste gry.

Wszystkie rozdzielczości, wymienione powyżej, znajdują się w ekranach panoramicznych o proporcjach 16:9.

Rodzaj matrycy

To kolejny niezwykle istotny parametr. Wybierając wiec laptopa, mamy możliwość także wyboru jednej, z następujących matryc:

  • błyszcząca- są to matryce typu glare, która oferują niezwykle nasycone i żywe kolory, a także głęboką czerń. Jednak ich wadą jest odbijanie światła, co może utrudnić pracę.
  • matowe- charakteryzują się one właściwością pochłaniania światła, przez co wyeliminują refleksy i odbicia. Niestety odbywa się to kosztem nieco niższej jakości prezentowanych kolorów.
  • z powłoką antyrefleksyjną- łączą one cechy obu, wyżej wymienionych matryc.
  • laptopy wyposażone w ekran dotykowy- to niezwykle popularne i ciekawe rozwiązanie, które dodatkowo charakteryzuje się dużą popularnością. Jednak prawie zawsze oznacza to, że są one wyposażone w błyszczący typ matrycy.

Pamięć RAM

Istotne przy wyborze laptopa, jest zwrócenie uwagi na to, ile pamięci RAM jest on nam wstanie zaoferować. Warto zwrócić uwagę, że im więcej pamięci, tym laptop i otwierane na nim aplikację będą działały znacznie szybciej i płynniej. Efektywniej będzie on również obsługiwał różnorodne programy biurowe, a także bardziej wymagające i skomplikowane gry. Za minimum przyjmuje się obecnie 4 GB pamięci RAM. Jednak warto wydać trochę więcej i zaopatrzyć się w sprzęt oferujący 8 GB pamięci RAM. Posłuży nam on dłużej i nie będzie nas denerwował nieustannym zawieszaniem się aplikacji, problemami przy otwieraniu wielu kart w przeglądarce, a także długim czasem uruchomienia systemu.

Jeśli w sklepach stacjonarnych, wciąż nie możemy znaleźć dla siebie idealnego urządzenia, warto przejrzeć sklepy online jak np.SzukamLapka.pl, gdzie wybór jest ogromny, a każdy z laptopów dokładnie opisany. Dodatkowo, ceny nie nadwerężą znacząco naszego domowego budżetu.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments