Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Organizacji Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… zdobytym w postaci zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zjawiska, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, istnieje ostatnie „szereg mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są zatem jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wykonania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najsilniejszym zysku – szokujące dla świata – toż te chwila spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem istotnym będzie poważna zmiana status quo. Rok bieżący widocznie być niczym wielkie wahadło, wydobywające się w charakteru przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki pieniężnej i fiskalnej, a też – co równie ważne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do kształtowania polityki potrafiło toż oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich skórę w obszarze kosztów połączonych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w postaci zielonej i czarnej sił
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w kontakcie z brakiem zwrotu z lokat w współczesnym regionie, wezmą z przygody i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w domowych krajach. Zbiegnie się więc w klimacie z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie ostatnie zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich wartości i planowanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na większe wartości spowodują, że cena ropy Brent wróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to niezwykłym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, ale jeszcze dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. składał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Również w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt długiego szumu medialnego i małych zwrotów z lokat. Jednak w ilość kolejnych zobowiązań w obszarze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak najdłuższy na świecie dostawca podawanego w pojazdach palladu, a w 2019 r. odnotowującego same z najlepszych produktów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w całości rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na przeszkoda eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu i doskonalszych wartości i podobnie jak w sukcesu Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie chociaż w Okresach Zjednoczonych, jednak oraz na całym świecie zawarto na targ biliony USD w budowie kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz większych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z rady na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a deficyty w Okresach Połączonych są silne i wciąż rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w sposób przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektywie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i wartości zaczną gwałtownie być w ilość, jak projekty będą dochodzić do gospodarki, jak na ironię z początku niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na etapy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z dużym otoczeniem finansowym i finansowym, określającym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również bardziej obniży stopę zwrotu z funduszu innego banków – oraz walką ze części przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch a na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej ujawniająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia działań i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w bliskim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do tyłu roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Z obecnego sezonu na sektor ten działały negatywnie dwie znaczące role. Pierwszą spośród nich istniał rozwój produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i silne wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie miała miejsce istna amerykańska rewolucja w obszarze produkcji ropy z łupków, w końcu której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był rosnący kapitał polityczny i gminny stojący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na siłę odnawialną. W rezultacie niższych wartości i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – dodatkowo będzie ostatnie równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską wiadomością była informacja rządu Republiki Południowej Afryki pod wynik ostatniego roku, że w kontakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw trendu w wszelkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w rozwoju ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym stopniu ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że być tę kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w stopniu dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też i własne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą znacznie zróżnicowane od lat. RPA prowadzi w charakteru bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i zrobi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w ilość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do zrozumienia w istocie co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w kontekście taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

A już na startu 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a razem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, a jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dobry od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Okresach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „czystego i bzu handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie podanej w wysokości 25 proc. na wszelkie przychody brutto na zbytu amerykańskim produkowane z produkcji zagranicznej. Wywoła to wielkie protesty ze części partnerów handlowych, skoro będą wówczas w naturze stare taryfy w pozostałym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przekazać swoją produkcję do Poziomów Zjednoczonych w sensie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana nastawienia w ilość oddziaływań na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do zastosowania istotnego bodźca finansowego i gotowego umocnienia SEK. Jak często traktowało wówczas zajęcie w sukcesu szwedzkiej polityki, również jak na startu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za bardzo w progresywnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przyszła do tematu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje silną i wciąż będącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę formę, tym jednym wybierając ich z wszystkiej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy także ich intencje były znakomite: otwartość i równość dla ludziach i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt dużo posunięte leczenie może przytłaczać, i całe modele wymagają być modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, by mogły dalej funkcjonować. Inne kraje skandynawskie będą polecać o „warunkach istniejących w Szwecji” jak o zagrożeniu, a nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze powodu na bliski status małej, otwartej gospodarki, będzie wysoce wrażliwa na pełne spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również finansowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, również jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest senior i biały, czyli należy do szkoły demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc osoby w wieku 20-40 lat, które są zdecydowanie bardziej elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a też obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi zapisują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z zamożniejszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do konkretnego etapu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sprawie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo powtarza się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, wybierając się na podawane przez Węgry – a w zasadzie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup pracujących na praca praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To ciężkie do utrzymania status quo, a obie cechy będą brały trudności z wejściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w systemie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy istotną zmianę retoryki, która zbiega się w klimacie z transferami z UE, ale zaniknie w rozwoju najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i zrobi spadek cenie dolara o 30 proc. w układzie do złota. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom połączonym z będącymi zagrożeniami ze części Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opiece nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co uczyni z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Końcem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sytuacji prowadzenia całego handlu w współczesnym terenie jedynie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze powodu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej ilości światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą postrzegać coraz mniejszy napływ środków na budowanie swojego podwójnego deficytu. W rozwoju zaledwie kilku miesięcy USD wyda na cenie 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments